in ,

Μεγάλη νίκη στα Γιάννενα για τον Φιλαθλητικό – Νίκη με 3-0 επί του ΠΑΣ

ΠΑΣ Γιάννινα – Φ.Γ.Σ Πρέβεζας 0-3 (23-25), (18-25), (15-25)

Μεγάλη νίκη κατάφεραν και πήραν τα κορίτσια του Φιλαθλητικού Πρέβεζας στα Γιάννενα, απέναντι στον τοπικό ΠΑΣ με 3-0 στα σετ (23-25), (18-25), (15-25).

Τα κορίτσια της Πρέβεζας αγωνίστηκαν σε μία δύσκολη έδρα και με γεμάτες κερκίδες από φιλάθλους που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να φωνάζουν και να χειροκροτούν υπέρ της ομάδας των Ιωαννίνων.

Η ομάδα της Πρέβεζας ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και στο πρώτο σετ, βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ με τις κατάλληλες οδηγίες του προπονητή Πέτρου Παπαδόπουλου, κατάφεραν και το γύρισαν, κερδίζοντάς το με 25-23.

Στο δεύτερο σετ το ίδιο σκηνικό, τα Γιάννενα προηγήθηκαν, η Πρέβεζα ωστόσο κατάφερε και το πήρε με 25-18, από 18-18.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν, όμως η υπερπροσπάθεια από τη μία και από την άλλη η μαχητικότητα των κοριτσιών της Πρέβεζας δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιος θα ήταν ο τελικός νικητής.

Ο Πέτρος Παπαδόπουλος μετά τον αγώνα δήλωσε: ‘’Παίξαμε σε μια δύσκολη έδρα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Παρ’ όλα αυτά κατάφεραν και στα τρια σε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας και να πάρουμε τη νίκη. Μία σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος’’.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μπράγια): Σιόρεντα, Αδάμου, Δραγατσούλη, Πάντου, Σαρλή, Τάσση, Χαμπηλομάτη, Γούλα, Λεράκη, Τζαλαλή, Τερζίου, Πετρουγάκη, Μάντη, Καρακατσάνη.

Φ.Γ.Σ Πρέβεζας (Παπαδόπουλος Πέτρος): Πατακιάρα, Κοσμίδου, Ηλιάδη, Θεοδωράκη, Μέλου, Parshyna, Ζιώγου, Τοτσίδου, Μητσοπούλου, Κούκα, Σιούλα, Γκίμπερτ.