in

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός. Το έπος του 2007, οι παρατάσεις και η παράδοση

editor_image

Του Νίκου Μποζιονέλου

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος βρίσκεται για τρίτη φορά στην ιστορία του ο ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Ηπειρώτες, αφού πήραν μία μεγαλειώδη πρόκριση εις βάρος του Παναθηναϊκού, κερδίζοντας το «τριφύλλι» δύο φορές με το ίδιο σκορ (2-1), θα τεθούν αντιμέτωποι με τον περσινό νταμπλούχο και φετινό βέβαιο πρωταθλητή, Ολυμπιακό, με τον πρώτο ημιτελικό να διεξάγεται στους «Ζωσιμάδες» την προσεχή Τετάρτη, 7 Απριλίου.

Τι… λέει όμως η παράδοση; ΠΑΣ και ΟΣΦΠ ανταμώνουν για έκτη φορά στο Κύπελλο και, εξ αυτών, μαζί με τις φετινές, τρεις οι διπλές αναμετρήσεις, δύο ήταν μονές, νοκ άουτ, όλες μάλιστα στο Καραϊσκάκη και με ισάριθμους αποκλεισμούς και μια στο πλαίσιο ομίλου, στο ΟΑΚΑ.

Η χαμένη ευκαιρία του 1978

Την περίοδο 1972-73 ο ΠΑΣ αγωνιζόταν στη Β’ Εθνική και είχε γεμίσει την ομάδα του με Αργεντίνους ποδοσφαιριστές (όπως Μοντέζ, Αλβαρέζ κ.ά) με στόχο την άνοδο αλλά οι «ερυθρόλευκοι» διέθεταν τότε εξαιρετική ομάδα με 18 (!) διεθνείς, από Δεληκάρη, Συνετόπουλο και Γιούτσο ως Γκλέζο, Κελεσίδη και Σιώκο. Το ματς για τους «16» του Κυπέλλου στο Καραϊσκάκη έληξε 1-0 με γκολ του Σιώκου στο 56’.

Το 1977-78, Απρίλη μήνα, ξανά έδωσαν ραντεβού στο Καραϊσκάκη για το Κύπελλο αλλά αυτή τη φορά για τα προημιτελικά, ξανά σε νοκ άουτ ματς. Ο Παπάζογλου έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΣστο 54’ κι ενώ Ασκαρίδης και Σεϊταρίδης είχαν απωλέσει σημαντικές ευκαιρίες όμως ο Αιδινιού στο 74’ ισοφάρισε, σε ματς που πρακτικά ήταν αυτογκόλ του Μοντέζ, και στο 106’ της παράτασης ο Γαλάκος έκανε το τελικό 2-1.

Σε όμιλο

Τρίτη φορά για το Κύπελλο στην Αττική, αλλά αυτή τη φορά στο ΟΑΚΑ και στο πλαίσιο ομίλου, αντάμωσαν τον Αύγουστο του 1999. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 2-1 με γκολ από Τζόρτζεβιτς (7’) και Ζιοβάνι (45’), είχε μειώσει ο Σεντεμέντες στο 77’. Ξάνθη, Νάουσα, Εδεσσαϊκός και Απόλλωνας Κρύας Βρύσης συμπλήρωναν τότε το γκρουπ, ο ΠΑΣ, ομάδα Β’ Εθνικής τότε, πέρασε ως δεύτερος αλλά αποκλείστηκε κατόπιν από τη Νάουσα.

Θρίαμβος με Κοντογουλίδη

Τη σεζόν 2006-2007 ο ΠΑΣ Γιάννινα αγωνιζόταν στην τότε Β’ Εθνική, ωστόσο είχε κάνει αξιομνημόνευτη πορεία στο Κύπελλο, φτάνοντας ως τα ημιτελικά με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σαϊτιώτη. Οι Ηπειρώτες είχαν αποκλείσει κατά σειρά Βύζαντα Μεγάρων, Αιγάλεω, Ηρακλή και στα προημιτελικά έκαναν ίσως μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του θεσμού αποκλείοντας τον πρωταθλητή Ολυμπιακό με συνολικό σκορ 3-2. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» με γκολ από Κοντογουλίδη και Ντομορό επικράτησε 2-0 στον πρώτο αγώνα και, στις 31 Γενάρη 2007, χάρη σε γκολ του Βαγγέλη Κοντογουλίδη στο 98’, υπέστη την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας του: 2-1 και πρόκριση στην παράταση, παρά τα γκολ των Τζόρτζεβιτς (61′) και Μπαμπαγκίντα (73′).

Ο Ολυμπιακός πήρε το… αίμα του πίσω στα προημιτελικά της σεζόν 2012-13. Στους «Ζωσιμάδες» νίκησε με 1-0 χάρη σε φάουλ του Αμπντούν στο 53’ και στη ρεβάνς στο Φάληρο με 2-0 από γκολ των Μανιάτη στο 63’ και Αμπντούν στο 93’.