in

ΠΑΣ Πρέβεζας: Υποβιβάστηκε

editor_image

Του Γιώργου Χάιδου

Ο ΠΑΣ στους τελευταίους τρεις αγώνες του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής, χρειαζόταν ισάριθμες νίκες και ταυτόχρονα συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων, ούτως ώστε να ελπίζει σε παραμονή. Στον αγώνα της Κυριακής 30 Μαΐου, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η ομάδα της Πρέβεζας αντιμετώπισε τον Κτηνοτροφικό Αστέρα (4η θέση στη βαθμολογία).

Στο ημίχρονο ο Κτηνοτροφικός Αστέρας βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 0-1 και ήταν ξεκάθαρο πως οι γηπεδούχοι, εάν ήθελαν να έχουν ουσιαστικές ελπίδες για παραμονή, έπρεπε να κάνουν μία δύσκολη ανατροπή. Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του ΠΑΣ Πρέβεζας έπιασαν πολύ καλή απόδοση και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι, όταν στο 75΄ σημείωσαν το 2-1, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα, από το 68΄. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού καταλογίστηκε πέναλτι ενάντια στον ΠΑΣ, μία διαιτητική απόφαση, που ξεσήκωσε μεγάλες αντιδράσεις και έντονες διαμαρτυρίες, από την πλευρά των γηπεδούχων. Η εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι, έφερε το παιχνίδια στα ίσια, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ήταν καταδικαστικό για τον ΠΑΣ Πρέβεζας, καθώς έφθασε στους 8 βαθμούς, ενώ ο Αμβρακικός Λουτρού, στην 8η θέση που σώζεται, είχε 14 βαθμούς, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται την τελευταία αγωνιστική.

Την Τετάρτη 2 Ιουνίου, ο ΠΑΣ φιλοξενήθηκε από τον Αχέροντα Καναλακίου, την ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος στον 5ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, καθώς φιγουράρει στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ένας αγώνας κρίσιμος και για τους δύο, αφενός γιατί η ομάδα της Πρέβεζας χρειαζόταν νίκη, για να ελπίζει σε κάτι, αφετέρου γιατί οι γηπεδούχοι με νίκη εξασφάλιζαν και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στα play-off ανόδου.

Ο ΠΑΣ Πρέβεζας το πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε και κατόρθωσε να παραμείνει στο παιχνίδι, από τη στιγμή που στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 0-0. Στην επανάληψη, ωστόσο, ο Αχέρων βρήκε το γκολ , με το οποίο η ομάδα της Πρέβεζας υποβιβάστηκε και μαθηματικά (κάτι που θα γινόταν έτσι και αλλιώς, αφού ο Αμβρακικός Λουτρού νίκησε) και ο Αχέρων, από την πλευρά του, εξασφάλισε την είσοδο στα play-off.